Zajistíme dokumenty potřebné pro výuku i výzkum

Zprostředkujeme nákup nových knih a dalších informačních zdrojů (časopisy, e-knihy, pomůcky do výuky atd.) pro váš výzkum, výuku i studium. Výběr literatury musí korespondovat s oborovým zaměřením fakulty. 

Zajistíme výpůjčku z jiné české nebo zahraniční knihovny prostřednictvím MVS.

Požadavek na knihu v ČJ Požadavek na cizojazyčnou knihu Požadavek na e-knihu (DDA) Požadavek na časopis

Doporučení k nákupu literatury

Jako vyučující máte možnost doporučit k nákupu do knihovny titul z produkce české i zahraniční literatury.  

Výzva se týká zakoupení titulů do fondu knihovny (hradí knihovna) i pro účely dlouhodobé výpůjčky vyučujících (hradí si katedry z vlastních prostředků).

České tituly, jejichž vydání se teprve připravuje, je možné doporučovat ke koupi také přes aplikaci Ohlášené knihy. Národní knihovna na svém webu jednou za dva až tři týdny zveřejňuje seznam publikací, které se zanedlouho objeví na knižním trhu ČR. Tento seznam přefiltrujeme tak, aby odpovídal profesnímu zájmu našich akademiků a tuto aktuální sadu pak rozešleme přihlášeným odběratelům. Nutno podotknout, že knihy mohou být ohlášené dlouho dopředu, tudíž nejsme schopni podat informaci, kdy bude kniha fyzicky v knihovně k dispozici. Více informací včetně přihlášení k odběru najdete zde.

Jak vypadá celý proces?

Po zadání požadavku bude ihned zjištěna cena a dostupnost knih. Po kontrole duplicity budou knihy objednány do fondu ÚK. U zahraničních knih je možná dodací lhůta i 6-8 týdnů. Pokud by nebylo možné požadovanou knihu sehnat,  zadavatele požadavku co nejdříve informujeme.

Po doručení a zpracování knih budou dlouhodobé výpůjčky připraveny u výpůjčního pultu knihovny (2. podlaží) na konkrétní jméno učitele. Vyučující bude vyzván e-mailem, aby si připravenou literaturu vyzvedl. Standardně je dlouhodobá výpůjčka nastavena na 1 rok, poté by měla být vrácena zpět do ÚK v případě, že ji vyučující již nepotřebuje.

Každý vyučující se při výpůjčce také zavazuje zapůjčit krátkodobě tituly z jeho dlouhodobých výpůjček pro potřeby meziknihovní výpůjční služby a čtenářů ÚK.

Jak zadat k nákupu e-knihu?

Nákup probíhá u společnosti ProQuest v modelu DDA (Demand-driven acquisition), kdy knihovna vloží předem sjednaný finanční obnos do systému, poskytovatel nabídne kolekci e-knih a uživatelé následně označí, o co mají zájem. Poslední slovo při výběru a potvrzení požadovaného titulu má pak knihovna.

Jak na to? Vybírat můžete z kolekce obsahující statisíce titulů zde. Vyberte obor vašeho zájmu a rozklikněte konkrétní titul. Část textu si můžete prohlédnout zdarma. Pokud máte zájem o zakoupení celé knihy, nejprve prověřte zda už nemáme k dispozici. Pak kliknete na Požadavek. Po vyplnění formuláře putuje žádost k nám do knihovny, kde ji schválíme či odmítneme a pošleme vyrozumění. 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info