Výpůjční služby

Půjčovat si u nás mohou všichni s platnou registrací. Neregistrovaní uživatelé mohou studovat literaturu z volného výběru na místě.

Hlavním kontaktním bodem knihovny je výpůjční pult, který je situován ve druhém podlaží hned u vstupu do knihovny. 

Čtenářské konto

Spolu s registrací získává uživatel automaticky přístup do svého čtenářského konta. Tam najde informace o aktuálních výpůjčkách, historii výpůjček, může knihy prodlužovat, žádat o rezervaci rozpůjčovaných knih nebo vytvářet vlastní seznamy. 

Přihlášení do čtenářského konta:  https://katalog.muni.cz Přihlášení UČO + primární heslo

Půjčování

Co si můžu půjčit?

Největší část našeho fondu tvoří převážně odborná literatura pokrývající obory, které lze na PdF studovat. Jádro pak tvoří psychologická a pedagogická témata. Kromě odborné literatury u nás najdete také beletrii (českou i cizojazyčnou) včetně literatury pro děti. Shromažďujeme také učebnicový fond základních a středních škol a také vědecké práce našich akademiků.

Dále jsou u nás k dispozici:

U výpůjčního pultu máme navíc k zapůjčení nabíjecí kabely k telefonům, sluchátka, kancelářské potřeby (nůžky, sešívačka, psací potřeby atd.)

Jak se zorientuji ve fondu?

Ve volném výběru lze knihy procházet pohledově, potřebujete-li ale nalézt konkrétní knihu, poslouží Vám k tomu elektronický katalog. Návod pro vyhledání knihy najdete ke stažení zde. Dostupnost v knihovně si můžete zjistit už před návštěvou knihovny, doporučujeme zapsat si název titulu a signaturu, která vám napoví, kde v rámci knihovny se kniha nachází. 

Většina knih je umístěna ve volném výběru, dostanete se k nim tedy kdykoli. Volný výběr se rozkládá na celkem čtyřech podlažích. Informaci o vybraném podlaží se dozvíte u konkrétního titulu v katalogu, zde je pak přehled řazení fondu podle oborových skupin:

Bez popisku

Dokumenty se signaturami typu DI, DII, I, III, A-U, AIII-U, S, VP jsou dostupné na vyžádání ze skladu.

V katalogu najdete také informaci o tom, jestli jakou formou je dokument dostupný (kolonka Stav):

 • Prezenční = publikaci nelze půjčit domů, je k dispozici pouze v knihovně. Na regále je označena červeným puntíkem.
 • Měsíční = publikaci lze půjčit na dobu jednoho měsíce.
 • Dlouhodobá = vypůjčeno. Určeno pro doktorandy, vyučující a zaměstnance MU. V případě zájmu o tuto publikaci je potřeba kontaktovat knihovníka.
 • Mimo ÚK = publikace je v dílčí knihovně – viz sloupec Sbírka.

Jakým způsobem si knihu půjčím?

Knihu si lze půjčit dvěma způsoby. První je klasicky u výpůjčního pultu, který najdete ve 2. podlaží. Spolu s knihou předložíte knihovníkovi také identifikační kartu (ISIC, ITIC, absolventskou...) a kniha Vám bude zapůjčena na 30 dní.

 

Selfcheck

Druhý způsob je samoobslužné půjčení knihy na zařízení jménem Selfcheck. Ten najdete ve 2. a 3. podlaží. I zde budete potřebovat identifikační kartu. Na Selfchecku ovšem nelze půjčit knihy, které mají přílohu nebo CD. Práce se selfcheckem je jednoduchá a intuitivní, ale pokud se chcete předem podívat na návod, najdete ho zde.

Jaká je výpůjční lhůta?

U dokumentů, které si smíte půjčit domů (tzv. absenční výpůjčky) trvá výpůjčka 30 dní. Smíte si ji navíc 5x po sobě prodloužit, takže ve výsledku můžete mít u sebe knihu až 180 dní v kuse.

Některé typy dokumentů nelze odnášet a je možné je studovat pouze v knihovně (tzv. prezenční výpůjčka). Jedná se o některé knihy – ty jsou označeny na hřbetu červeným puntíkem, dále některé časopisy, noviny a závěrečné práce

Co když je požadovaný titul rozpůjčovaný?

Pokud máte zájem o titul, který je neustále rozpůjčený, vytvořte si prostřednictvím čtenářského konta v elektronickém katalogu rezervaci. Po jeho vrácení vám ho odložíme u výpůjčního pultu. 

Můžete se také podívat, zda není daná kniha v e-prezenčce. Viděli byste tak její naskenovanou variantu. Pokud není, můžete požádat o její naskenování – počítejte však s časovou prodlevou.

Další možností je navrhnout knihu k přikoupení do knihovny.

Kolik mě bude stát pozdní vrácení?

Standardně počítáme 5 Kč za položku za den.

Výjimka je u výpůjčky večerní. Pokud knihu nevrátíte do 10:00 následujícího dne, načítá se 10 Kč/hodinu.

Pokud vracíte knihy do biblioboxu, počítejte s tím, že jej vybíráme až následující den, tudíž může naběhnout pokuta za jeden den. 

Mohu si nechat připravit knihy na objednávku?

Pokud nemáte dostatek času na vyhledání knih v knihovně, můžete si objednat jejich nachystání přímo k výpůjčnímu pultu. Přes požadavkový formulář zadáte seznam knih, které pak pro vás přichystáme za poplatek 5 Kč za knihu.

O službě
 • Jedná se o nadstandardní placenou službu. Poplatek je 5 Kč za 1 knihu.
 • Přichystáme pouze knihy s měsíční výpůjčkou, které jsou momentálně dostupné ve volném výběru. Vždy předem zkontrolujte dostupnost knihy v katalogu. Pokud je dle katalogu kniha půjčená, využijte bezplatnou rezervaci. Pokud je v katalogu u knihy uveden stav měsíční sklad, zadejte si na knihu bezplatně požadavek v katalogu.
 • Nemůžeme zaručit, že si knihu před vyřízením objednávky nevypůjčí jiný čtenář. Děkujeme za pochopení.
 • Pro objednání využijte formulář, ve kterém nezapomeňte uvést vždy název titulu a současně jeho čárový kód opsaný z knihovního katalogu. 

Bez popisku

 • Objednávky na knihy vyřídíme do dvou pracovních dnů od přijetí. Počítejte s nutností vyzvednout si je nejpozději tři pracovní dny od zadání objednávky, aby knihy nebyly blokovány pro ostatní uživatele.
 • Jakmile knihy přichystáme k vyzvednutí, zašleme vám informační e-mail. 
 • Připravené knihy si můžete vyzvednout v době: Po–Pá: 8-17; So: 9-13 (nejpozději třetí den od objednání).
 • Poplatek lze uhradit u výpůjčního pultu v hotovosti nebo bezhotovostně kartou.
 • V případě nevyzvednutí objednaných knih do 3 pracovních dnů knihy odepíšeme ze čtenářského konta a uvolníme dalším zájemcům. Poplatek za nevyzvednuté knihy nepromíjíme.
Postup pro objednání
 • Vyberte v katalogu knihy, které potřebujete přichystat.
 • Vyplňte formulář.
 • Vyčkejte na informační e-mail.
 • Knihy si můžete vyzvednout u výpůjčního pultu.
 • Poplatek za službu uhraďte při vyzvednutí knih, děkujeme.
Prodlužování

Klasická výpůjčka trvá 30 dní. Pokud není kniha rezervována jiným čtenářem, lze ji až 5x prodloužit o dalších 30 dní. Celkem tedy můžete mít knihu až 180 dní v kuse. Výpůjčku můžete prodloužit sami skrze své čtenářské konto, ke kterému máte přístup přes knihovní katalog po přihlášení přes UČO a primární heslo. 

Pokud nestíháte knihu prodloužit přes čtenářské konto, napište nám na vypujcky@ped.muni.cz nebo volejte na telefon 549 49 1608. I po načtení pokuty jsme schopni Vám alespoň zastavit její další zvyšování. 

Proč se mi nedaří prodloužit výpůjčku?

Existuje několik možností, proč nelze výpůjčku prodloužit:

 1. Kniha je rezervována jiným čtenářem. 
 2. Uplynula výpůjční doba knihy. Teď už ji může prodloužit jen knihovník (telefonicky, mailem nebo osobně v knihovně).
 3. Dosáhli jsme maximálního počtu prodloužení. Knihu je nutné vrátit a znovu půjčit. 
 4. Vypršela registrace v knihovně. Můžeme prodloužit telefonicky, mailem nebo osobně v knihovně, pokud jste stále ve vztahu k MU. 
 5. Na Vašem čtenářském kontě naskočila pokuta. Uvidíte ji tam v sekci Upomínky. Po uhrazení pokuty lze využívat služeb knihovny opět bez omezení. Pokutu můžete uhradit několika způsoby: osobně v knihovně nebo stržením ze SUPO účtu (lze i na dálku), ve výjimečných případech lze vystavit fakturu. 
Vracení

Čtenáři mají povinnost vracet knihy v řádných termínech podle typu výpůjčky. Výpůjčky lze vrátit několika způsoby. Standardně se můžete dostavit k výpůjčnímu pultu ve druhém podlaží knihovny. Tady vyřešíte i zaplacení poplatku za pozdní vrácení. 

Další možnosti pro vrácení výpůjček

Selfcheck

Tato samoobslužná zařízení na půjčování nebo vracení najdete ve 2. a 3. podlaží knihovny. Kniha půjde vrátit jen v případě, že nemáte pokutu nebo nevracíte knihy s přílohami. Také zde nelze vrátit knihu rezervovanou jiným čtenářem.

Bibliobox

Ideálně využijte v případě, že je knihovna zavřená. Bibliobox je umístěný před budovou Poříčí 31 a je k němu přístup 24h denně. Myslete však na to, že box vybíráme vždy kolem 10. hodiny, tzn. pokud knihu vložíte poslední den výpůjční lhůty, může na ní naběhnout pokuta (tu zaplatíte při příští návštěvě). Do boxu prosím nevhazujte CD, pomůcky do výuky nebo nestandardní formáty, mohly by se poničit. 

Poštou

V mimořádných případech lze knihy zaslat poštou na adresu Ústřední knihovna, Poříčí 31a, 603 00 Brno.

Selfcheck
Bibliobox
Poplatky

V případě pozdního vrácení je účtován poplatek 5 Kč za položku za den. U výpůjčky prezenčního titulu je pak stanovan poplatek 10 Kč za knihu za hodinu.

Ztráta nebo vrácení poškozené knihy je řešeno individuálně. K náhradě za knihu je připočítána částka 50 Kč za čárový kód.

Jakým způsobem můžu uhradit poplatek?

Poplatek za pozdní vrácení lze uhradit v ideálním případě přímo u výpůjčního pultu:

 • v hotovosti
 • stržením ze SUPO účtu
 • platební kartou

Pokud se nemůžete dostavit do knihovny a máte aktivní SUPO účet s vloženou hotovostí, lze poplatek odečíst i na dálku (po e-mailové domluvě přes vypujcky@ped.muni.cz).

Jak uhradit pokutu, pokud už nejsem studentem?

V krajním případě, pokud se nemůžete dostavit zaplatit poplatek do knihovny, lze přistoupit k vystavení faktury. Obraťte se prosím na knihovna@ped.muni.cz.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info